Posted on: 17 listopada, 2020 Posted by: admin Comments: 0

Nie ma nic bardziej irytującego niż suchy kaszel, zwłaszcza jeśli właśnie miałeś przeziębienie. Jeśli czytasz ten artykuł, to pewnie dlatego, że rozumiesz frustrację z radzenia sobie z następstwami przeziębienia. Jakby nie wystarczyło być chorym tygodniami, masz teraz suchy kaszel, który utrzymuje się bez względu na to, ile pastylek połuykasz i filiżanek herbaty pijesz. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego twój suchy kaszel nadal cię prześladuje, oto pięć dobrych powodów.

1. Kaszel jest tylko objawem.

Kaszel jest objawem czegoś innego, co dzieje się w twoim ciele. Jest to naturalna i zdrowa reakcja na pozbycie się substancji drażniących z dróg oddechowych, niezależnie od tego, czy są one nieszkodliwe (np. kurz), czy bardziej zaawansowane (np. śluz spowodowany chorobą).

2. Nie skupiać się na kaszlu.

Ponieważ kaszel jest objawem, leczenie suchego kaszlu tylko łagodzi objawy, a nie przyczynę. Na przykład, syrop złagodzi kaszel, ale nie wyleczy grypy, której objawem może być kaszel.

3. Dwa rodzaje kaszlu.

Istnieją dwa rodzaje kaszlu: pierwszy to ten, kiedy chcesz pozbyć się śluzu, który drażni twoje drogi oddechowe, albo spływając po nosie lub zatokach, albo przechodząc przez płuca w górę. Drugi typ to suchy, bezśluzowy kaszel. Ten rodzaj kaszlu może wystąpić po przeziębieniu w odpowiedzi na długotrwałe podrażnienie lub po prostu jako skurcz odruchu oskrzeli.

4. Przyczyny wspólne.

Częstymi przyczynami kaszlu są choroby wirusowe (takie jak grypa), kilka przewlekłych chorób układu oddechowego, alergie lub narażenie na działanie gazów.

5. Leczenie zależy od przyczyny.

Leczenie suchego kaszlu zależy od tego, co go powoduje. Suchy kaszel, który utrzymuje się po przeziębieniu, jest prawdopodobnie spowodowany kroplówką poporodową, czyli przepływem śluzu z nosa lub zatok do dróg oddechowych, co powoduje podrażnienie dróg oddechowych. Leczenie tego typu kaszlu wymaga postępowania z kroplówką poporodową. Ponieważ kroplówka poporodowa jest również objawem zaburzeń związanych z zatoką, takich jak alergie czy zapalenie zatok, leki stosowane w obu przypadkach będą takie same. Obejmuje to, na przykład, niektóre leki przeciwhistaminowe lub kortykosteroidowe, albo proste płukanie zatok lub jamy nosowej roztworem słonej wody.

Jeśli suchy kaszel nie jest związany z przeziębieniem i utrzymuje się przez wiele tygodni, wizyta u lekarza powinna pozwolić na pozbycie się suchych dolegliwości.